Shporta

afër

rrugët

Rrugët Gavox

Gavox Roads është një koleksion i kufizuar i orëve të bëra për të udhëtuar në rrugët më piktoreske.
Kjo çështje e parë, ne përzgjodhëm 3 rrugë që do t'i përshtaten këtyre 3 modeleve
Watchdo orë vjen me një libër rrugor (listë e piketave në atë rrugë)
dhe një byzylyk Kirurgjik Stainless-Steel.

Kam krijuar një grup facebook për të ndarë përvojën tuaj: GAVOX ROOM në FaceBook

_______________________________________________________________________________________________
Shqyrtimi nga Wornandwound:

Themeluesi i Gavox Michael Happé është nipi i një Tiger Flying. Unë nuk jam një luftë apo aviacion i butë, por madje e kam njohur këtë. Kush mund të harrojë gojën e peshkaqenit të pikturuar në skifterët e tyre të Luftës P-40 ose legjendat e skuadronit të skuadronit të Hell's Angels në Japoni menjëherë pas bombardimeve të Pearl Harbour?

Happé padyshim nuk është i huaj me fuqinë e kombinimit të makinave që godasin vizualisht me tregime imponuese aventureske, por ai shkon përtej kombinimeve të lodhura ushtarake me Gavox dhe përtërin me kënaqësi. Ai bën neologjizma nga pjesë të fjalëve të tjera (p.sh. Avidiver nga aviacion dhe zhytës; Gavox nga Kashta e Kumtrit dhe ze), dhe ofron orë me kombinime të komplikimeve vërtet të reja (p.sh. një kthim fluturimesh me kalendar të përhershëm në Gavox Aurora). Orët Gavox janë makina të komplikuara në mënyrë të pasaktë, dhe sa më shumë mësoj për to, aq më shumë e kuptoj logjikën e tyre të shpejtë.

Treshja.

Oferta e fundit e Gavox është një treshe e orientuar drejt ngasjes së kronografëve me edicion të kufizuar të quajtur Rrugët. Ndërsa shumica e orëve të makinave ose duken si një shpejtësues ose janë të përshtatur me xhiro me shpejtësi të lartë a la Paul Newman dhe Steve McQueen, Rrugët janë të orientuara posaçërisht drejt udhëtimeve rrugore në distanca të gjata. Së bashku me numrat serialë individualë (100 prej secilit model janë në dispozicion), pjesët e pasme të rasteve të tre botimeve përfshijnë një gdhendje të një rruge specifike: Autostradës Bregu i Paqësorit në Kaliforni, Rruga e Oqeanit Atlantik në Norvegji dhe Icefields Parkway në Alberta , Kanada - të gjitha rrugët kaq tepër të bukura sa që gjëja e fundit që dëshiron të bësh atje është shpejtësia. Eachdo botim i Rrugëve Gavox vjen me një Libër Rrugor që rendit të gjitha vendet për të parë përgjatë rrugës, duke sugjeruar këto orë si dhurata ose memorie të mrekullueshme për këdo që është i përfshirë në një udhëtim të tillë.Shënim i redaktorit: orët e paraqitura këtu janë prototipe. Rrugët me numrin e bardhë kanë shtytës të gabuar.

$ 407

Rishikimi: Koleksioni Kronograf i Rrugëve Gavox

RASTI çelik inox
Lëvizja Ronda 5130D kuarc me funksion alarmi
DIAL E zezë, blu (rrezet e diellit), dhe e bardha
LUME Po Superluminova
Lens Sapphire
STRAP Përputhje me byzylyk dhe lëkurë
Rezistenca e ujit 10 atm
DIMENSIONET 41 mm x 51mm
Trashësi 12 mm
Gjerësia LUG 20 mm
CROWN Vidhos-poshtë
GARANCI Po
ICEMIMI 407 dollarë

Shumica e kategorive të shikimit të mjeteve na japin vetëm hyrje të përkëdhelur për aventurat për të cilat ato u krijuan. Unë kurrë nuk do të pilotoj një avion luftarak ose do të drejtoj një tren, por bëj makina dhe kamionë gjatë gjithë kohës. Në fakt, unë e adhuroj vozitjen në distancë të gjatë nëpër pamje të mrekullueshme. Po, GPS, smartphones dhe smartwatches kanë bërë më shumë orë në anakronizma, por nëse, si unë, ju pëlqen të shkoni pa pajisje në mënyrë që të shijoni autonominë e ëmbël të një udhëtimi rrugor në shkollë të vjetër, atëherë përdorimi i rrugëve Gavox na merr më tej bëj-beso dhe në dobi. Në një bisedë me Happé, ai përmendi vendosjen e alarmit të Rrugëve si një kujtesë për të pushuar ose për të shqiptuar një shofer tjetër, dhe unë menjëherë u stiva për disa udhëtime rrugore të ardhshme.

Lëvizja Ronda 5130D është një njësi kuarci me një grup karakteristikash të hollësishme. Kronografi numëron sekondat në dorën qendrore, ndërsa një totalizues me dy dorë raketat 30 minuta dhe 12 orë në nën-dial në 9. Në 3 janë sekondat e vrapimit, dhe poshtë në 6 është një nën-thirrëse tjetër me dy duar për vendosja e alarmit. Ne kemi gjithashtu një ekran data, një bezel 60-minutësh kohë, dhe një shkallë tahometër. Të kapësh të gjitha ato tipare në fillim është pak e ndërlikuar, por pasi ta bësh atë dy herë është goxha intuitive. Për ata që janë kurioz se si të operojnë këtë lëvizje, vetë Michael Happé na tregon në videon më poshtë. (Vini re se shikimi në video nuk është Rrugët).

Një dobësi në Ronda 5130D është se nëse e keni ekzekutuar kronometrin e kaluar një minutë dhe pastaj ta rivendosni atë, totalizuesit rrotullohen për aq kohë sa 21 sekonda në mënyrë që të kthehen në zero. Kjo nuk përjashton kohën e duhur, pasi dikush mund të përdorë atë që unë do ta quaj rattrapante fantazmë ose, më pak pretenciozisht në anglisht, fantazma e ndarë-sekonda. Një e vërtetë rattrapante ka dy sekonda duar, një që mund të ndalet për një lexim dhe një tjetër që mban gjurmimin e kohës së kaluar; kur lëshoni dorën e ndaluar, ajo "kap" deri në duart e vrapimit. Në Ronda 5130D ju mund ta bëni këtë vetëm me një grup duarve. Ju ndaloni kronon, bëni një lexim dhe më pas dërgoni duart duke garuar përpara për të kapërcyer kohën aktuale, por të padukshme, të mbaruar. këtu: rattrapante fantazmë.

Në mënyrë tipike do të binja në dritaren drejtkëndëshe të datës 4, por në të vërtetë kam humbur gjurmët e datës në udhëtimet rrugore dhe e vlerësoj në këtë kontekst. Për më tepër, në një orë që është çiklist me funksione, nënshkrimi i rrotës së datës prapa numrit do të ishte pa presion. Kjo dritare e datës më kujton një gomë rezervë të shtrënguar në kapuçin e një Land Rover të vjetër, i cili është strategjikisht, nëse është paksa i çuditshëm, i vendosur për të maksimizuar funksionalitetin dhe hapësirën e depozitimit.

Legjibiliteti është pakësuar pak në dy nga tre botimet e Rrugëve. Duart e shiringave të bardha të Rrugës së Akullnajave zhduken kundër telit të bardhë, dhe numrat e zinj të botimit të autostradës Pacific Coast Highway nuk janë të vështira për t'u lexuar kundër nën-numrave gri. Më duhet të pranoj se estetika e përgjithshme e këtyre dy orëve është e fortë, dhe kërkesat e lexueshmërisë së një udhëtimi rrugor skenik janë shumë më të buta sesa, të themi, një mision Hawk Luftës P-40. Edicioni i Oqeanit Atlantik, megjithatë, ka lexueshmëri të shkëlqyeshme; forma e saj e shndritshme dhe e thellë e akullit blu plotëson në mënyrë të përsosur duart e portokallit dhe të bardhë.

Rrathë rrotullues 60-minutësh të rregulluar, uni-drejtuar, i mban Rrugët të mos jenë vetëm një homazh i Daytona-s ose Speedmaster. Dikush mund të pyes veten pse një orë makine nuk paraqet një tachymeter shkallë në bezel, por edhe këtu gjejmë një logjikë të qëndrueshme në punë, pasi një bezel i palëvizshëm fikse do të nënkuptonte më pak funksione dhe një konfigurim të luajtur që thekson ngasjen me shpejtësi të lartë sesa turne nëpër peizazhe të mrekullueshme.

Por mos e imagjinoni për asnjë moment që Gavox do të heqë dorë nga një shkallë tachymeter. Ai ulet në majë të një unaze kapitulli shumë të gjatë dhe të ngushtë - një zgjidhje e pazakontë por e zgjuar. Ndërsa sytë e mi luftojnë pak për ta bërë atë, është shumë më e lehtë për tu parë sesa sikur të binte zvarrë në hijet e skajit të dial, gjë që është e zakonshme në shumë kronografë. Padyshim që tachymeter është ndoshta funksioni më pak i përdorur në çdo kronograf sot, kështu që zhvendosja e tij në një vend disi të paqartë ndjek logjikën e rrëzimit të rrugës së kësaj ore.Në 41 mm, me një shtrirje prej 51 mm, Rrugët duhet të përshtaten me shumë njerëz. Thuprat e gjata bëjnë një hark të këndshëm poshtë dhe përqafojnë kyçin e dorës, dhe ato duken shumë mirë duke e bërë atë. Ju merrni të dyja një byzylyk të stilit Oyster të çelur 316L dhe një rrip lëkure me zbehje në anën e pasme për të ndihmuar në menaxhimin e djersitjes. Dikush mund të ketë pritur një "rrip të tubimit" të shpuar plotësisht, por siç duhet të jetë e qartë deri tani, Rrugët nuk po përpiqen të përshtaten me dorezat e Autodromo Stringback që ju sportoni kur lundroni Porsche 911 tuaj të cilësisë së mirë përmes një qosheje të ngushtë. Shufrat e pranverës janë dehur brenda thikave të shpuara, një zgjidhje e bukur për rrëmbyesit kapriçioz ndër ne.Ndërsa përdora Rrugët, fillova të përjetoja nostalgji për orët dixhitale të viteve të mia të reja. Unë jam duke kujtuar butonin e butë nerdy me të cilin do të argëtohesha gjatë leksioneve të mërzitshme të historisë, por janë muajt që kam kaluar duke vozitur në të gjithë SH.B.A. në një furgon VW në mbrapa në fillim të viteve '90 që vijnë duke më përsëritur tek unë ndërsa mendoj me Rrugët. Duke i lënë orët e mia mekanike të sigurta në shtëpi, unë vesha një univerzion të vendosur LL Bean Casio me alarm, ndalesë shikimi dhe busull të montuar në rrip - të gjitha këto që kam përdorur në të vërtetë. Po, orët mekanike minimaliste janë më shumë hip, por orët e kuarcit të maksimizuar kanë hijeshitë e tyre nostalgjike.

Uroj që të ketë më shumë orë të dedikuara për udhëtime rrugore. Ngarkimi i Family Truckster për ca kohë cilësore të taktikës mund të mos jetë aq aventureske sa pilotimi i një luftëtari P-40 mbi Japoninë ose përshkimi i Antarktidës në një slitë, por fakti që udhëtimet rrugore janë misione që ne mesatarisht i kemi realizuar njerëzit e bëjnë Gavox Rrugët një imponuese propozim. Në fund të fundit, bota jonë e dashur duhet të jetë më e egër sesa të jetosh në mënyrë të përsosur përmes aventurës së dikujt tjetër, dhe Rrugët Gavox janë një kujtesë e shkëlqyeshme për të dalë atje, për të përzënë dhe për të parë se çfarë ndodh. Gavox

";
Zgjidhni monedhën tuaj
Shkoni deri në krye
Ne përdorim cookie për të përmirësuar përvojën tuaj në faqen tonë të internetit. Duke shfletuar këtë faqe në internet, ju pranoni të përdorni cookies.